Aktualności
Dziś artylerzyści obchodzą swoje święto
04.12.2018
4 grudnia 2018

Dzisiaj 04.12 obchodzimy szczególny dla artylerzystów dzień. W 1995 roku, decyzją ministra obrony narodowej, na dzień czwartego grudnia zostało ustanowione Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii.

Na placu apelowym dowódca 14 dappanc wyróżnił żołnierzy oraz pracowników resortu obrony narodowej listami gratulacyjnymi, pochwałami oraz nagrodami rzeczowymi.

 

***

Tego samego dnia, ze względu na swój niepowtarzalny życiorys, swoje święto obchodzi także patronka wszystkich zawodów niebezpiecznych, w tym wojsk artylerii – święta Barbara.

Barbara z Nikomedii żyła w III wieku w zamożnej rodzinie pogańskiej. Została uwięziona w wieży przez swego ojca oraz była szykanowana, głodzona i chłostana za wiarę chrześcijańską, jednak nic nie odciągnęło jej od wiary.

Sąd podjął decyzję, by jej własny ojciec ściął ją mieczem. Tak też dokonało się, ale w momencie ścięcia Barbary jej ojciec został trafiony śmiertelnie piorunem. Wieść o surowych karach na Barbarze rozsławiła ją na Zachodzie, jak i Wschodzie. Jej żywot został spisany i przetłumaczony na wiele języków.

 

Tekst: szer. Paulina Gorlewska Foto: chor. Zbigniew Łupiński


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych